Aplikacje wchodzące w skład Google Workspace dla szkół i uczelni

Każdą z aplikacji wchodzących w skład Google Workspace dla Szkół i Uczleni,  można zarządzać,  włączać / wyłączać za pomocą konsoli administracyjnej.  Jeśli jesteś ciekawy jakie usługi otrzymasz i z czego będziesz mógł korzystać, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Podstawowe usługi Google workspace obejmują:

 • Google Classroom: to darmowa aplikacja zaprojektowana, aby pomóc uczniom i nauczycielom komunikować się, współpracować, organizować i zarządzać zadaniami, ocenami i przekazywać opinię rodzicom. Pozwala na rozszerzenie pracy z uczniami i przeniesienie jej do Internetu. Każdy z nauczycieli może stworzyć „wirtualną klasę”, zaprosić uczniów. Mma możliwość prezentacji treści w ramach prowadzonych przez siebie zajęć. (filmów, linków, dokumentów, arkuszy i prezentacji.) Można tworzyć dokumenty, prowadzić dyskusję z uczniami, dzielić się różnego rodzaju materiałami. Zaletą tej aplikacji jest możliwość tworzenia swoistej linii czasu, na której umieszczamy materiały potrzebne na lekcji oraz tworzenia projektów, testów, wyzwań. Bardzo dużo stron internetowych i aplikacji pozwala na łatwe udostępnianie materiałów tworzonych z ich wykorzystaniem w classroomie.
 • Google Chrome Sync: to funkcja, która pozwala użytkownikom końcowym synchronizować zakładki, historię, hasła i inne ustawienia na wszystkich urządzeniach, na których są zalogowani w Chrome.
 • Gmail: to darmowa internetowa platforma pocztowa, która oferuje ochronę przed spamem i jest całkowicie wolna od reklam na kontach Google Workspace dla Szkół i Uczelni.
 • Dysk Google: umożliwia bezpieczne przechowywanie plików i uzyskiwanie do nich dostępu z dowolnego urządzenia, a także tworzenie, otwieranie i edytowanie plików. Masz nieograniczoną przestrzeń dyskową w Google Workspace dla Szkół i Uczelni.
 • Kalendarz Google: to darmowa internetowa platforma kalendarza, która jest całkowicie wolna od reklam na kontach Google Workspace dla Szkół i Uczelni. Zarówno z poziomu przeglądarki jak i aplikacji mobilnej na telefon narzędzie to pozwala na tworzenie wydarzeń, pracę na kalendarzu wspólnym dla grup projektowych lub całej szkoły. Narzędzie to może być wykorzystywane przez administratora domeny dla tworzenia zadań dla poszczególnych nauczycieli, do generowania przypomnień o ważnych wydarzeniach, spotkaniach i innych terminach.
 • Google Vault: umożliwia przechowywanie, przechowywanie, wyszukiwanie i eksportowanie poczty i wiadomości czatu w organizacji. Możesz także wyszukiwać i eksportować pliki swojej organizacji na Dysku Google. 
 • Dokumenty Google: to bezpłatne internetowe narzędzie do edycji tekstu, które umożliwia tworzenie i edytowanie dokumentów online oraz współpracę w czasie rzeczywistym. Wszystkie dokumenty napisane w tym edytorze tekstów zapisywane są bezpośrednio w chmurze na Dysku Google. Możliwości aplikacji pozwalają na edycję dokumentów wspólnych z innymi użytkownikami domeny, pracę zdalną, udostępnianie dokumentów na różnych poziomach uprawnień. Aplikacja jest dostępna z poziomu przeglądarki, w związku z powyższym na każdym urządzeniu  na którym jest ona zainstalowana możemy z niej korzystać.  Samo udostępnianie dokumentów może odbywać się na różnych poziomach. Po pierwsze dokumenty mogą być dostępne tylko dla osób z domeny do edycji (każdy może edytować dany dokument), do komentowania (każda osoba może komentować dokument, ale oprócz właściciela dokumentu nikt nie może go edytować), do wglądu (tylko właściciel może zmieniać i komentować dokument, a inne osoby są biernymi odbiorcami). Tego typu podejście do wspólnej pracy na dokumentach ma wiele zalet zarówno w pracy pomiędzy nauczycielami (tworzenie różnego rodzaju dokumentów szkolnych) jak i pomiędzy uczniami i nauczycielami (praca projektowa) czy te tylko pomiędzy uczniami w przygotowywaniu materiałów na lekcje, do projektów.
 • Arkusze Google: to bezpłatne internetowe narzędzie służące do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Doskonale nadaje się do analizy i organizacji danych. Można w nich tworzyć różnego rodzaju zestawienia, tabele, wykresy, statystyki i sprawozdania. Odczytuje format plików Microsoft Excel. Pozwala na współpracę pomiędzy użytkownikami, wspólne edytowanie dokumentów. W arkuszach można także zapisywać wyniki ankiet tworzonych w formularzach google. 
 • Formularze Google: to bezpłatne narzędzie formularzy internetowych, które umożliwia tworzenie formularzy, ankiet i quizów, które zbierają informacje o odpowiedziach w czasie rzeczywistym. Rozbudowana analityka pozwala na bardzo sprawne przeprowadzenie ewaluacji wśród nauczycieli lub dowolne kształtowanie testów dla uczniów. Po ustawieniu parametrów i wpisaniu pytań, w bardzo prosty sposób powstają wykresy, podsumowania, które można wykorzystać do zilustrowania trendów, oceny uczniów, dokonania podsumowania dowolnych działań. Tworząc testy możemy od razu przypisywać wartości punktowe do każdego pytania i test zostanie automatycznie oceniony. Kolejną ich zaletą jest możliwość tworzenia informacji zwrotnej do każdego pytania, zarówno w przypadku złej jak i dobrej odpowiedzi. Uczeń w tym momencie po każdym pytaniu będzie wiedział co zrobił źle i co musi poprawić. 
 • Prezentacje Google: to bezpłatne internetowe narzędzie do prezentacji, które umożliwia tworzenie i edytowanie prezentacji online.
 • Rysunki Google: to bezpłatne internetowe oprogramowanie do tworzenia diagramów. Pozwala użytkownikom tworzyć schematy blokowe, mapy myśli, mapy koncepcji i inne obrazy.
 • Witryny Google: to bezpłatny i łatwy sposób na tworzenie i udostępnianie witryn i stron internetowych.
 • Google Meet: Google Meet to bezpłatne narzędzie do komunikacji i współpracy do połączeń wideo i udostępniania ekranu. Dzięki niemu możemy tworzyć spotkania online do 250 osób jednocześnie, udostępniać swój ekran oraz nagrywać je. Dzięki temu narzędziu możliwe jest też tworzenie transmisji online
 • Czat w Hangouts: Czat w Google Hangouts to darmowy system czatów online do czatów indywidualnych i grupowych.
 • Jamboard: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym tworzenie, edytowanie, udostępnianie, współpracę, rysowanie, eksportowanie i osadzanie treści w dokumencie.
 • Google Keep: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym tworzenie, edytowanie, udostępnianie i współpracę w zakresie notatek, list i rysunków.
 • Zadania Google: Śledź swoje codzienne zadania, organizuj wiele list i śledź ważne terminy w Zadaniach Google. 
 • Grupy dyskusyjne Google: umożliwia tworzenie forów internetowych i grup opartych na wiadomościach e-mail oraz uczestniczenie w nich, zapewniając bogate doświadczenie w rozmowach ze społecznością.
 • Kontakty Google: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym importowanie, przechowywanie i przeglądanie informacji kontaktowych oraz tworzenie osobistych grup kontaktów, których można używać do wysyłania wiadomości e-mail do wielu osób jednocześnie.

 

Gdzie / czym są „Usługi dodatkowe”?

Google ma także inne narzędzia poza Google Workspace dla Szkół i Uczelni, których można używać w klasie. Dostęp do nich można uzyskać przy użyciu tej samej nazwy użytkownika i hasła.  

Administratorzy Google Workspace dla Szkół i Uczelni określają, do których usług Google mogą uzyskiwać dostęp ich użytkownicy, i są zobowiązani do udzielenia lub uzyskania zgody na korzystanie z tych usług przez ich użytkowników. Z Usług dodatkowych Google Workspace dla Szkół i Uczelni, takich jak YouTube, Mapy i Blogger,  mogą korzystać wszyscy bez potrzeby uzyskiwania zgody użytkowników. 

 

Są to produkty konsumenckie i nie są objęte Warunkami korzystania z Google Workspace dla Szkół i Uczelni. Należą do nich:

 

Blogger: publikowanie blogów

Maciej Danieluk
Maciej Danieluk

Maciej Danieluk – Nauczyciel. Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Trener Google. Członek społeczności SuperBelfrzy RP.
Autor książki: TiK w Pigułce – narzędziownik nauczyciela

Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.