Przewodnik dla rodziców po Google Classroom

Platforma Google Workspace dla Szkół i Uczelni jest świetnym miejscem dla uczniów które ułatwia przechowywanie wszystkich zadań szkolnych w jednym miejscu, ale stwarza też zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Podręczniki i zeszyty są wg dzieci i ich rodziców niezbędne w szkole, ale uczniowie sądzą też że oprócz tego przyda się gmail, dokumenty google, a nawet youtube. Przejście do nauczania z wykorzystaniem Google Classroom, dostępnym w bezpłatnym dla szkół systemie Google Workspace Fundalmentals, jest więc w miarę łatwe.  Classroom umożliwia pilnowanie terminów zadań, wykonywanie projektów, publikowanie informacji  i to nie tylko w wirtualnych klasach skonfigurowanych dla uczniów przez nauczycieli. Dzięki temu uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe w szkole. Mogą oni korzystać z jednej lub wielu klas, dostępnych z każdego miejsca, szkoły lub też z domu. Dziesiątki nauczycieli i uczniów korzysta z Google Classroom w tysiącach szkół na całym świecie. Jednak, jak każde narzędzie cyfrowe, korzystanie z Google Classroom niesie ze sobą pewne zagrożenia, w tym możliwość śledzenia danych, potencjalną możliwość kontaktu z nieznajomymi, a nawet cybernękanie. Chociaż Google stosuje bardzo rygorystyczne zasady ochrony prywatności w swoich aplikacjach edukacyjnych, może gromadzić dane uczniów z niektórych narzędzi Classroom, takich jak YouTube, jeśli są one włączone. Google przedstawia platformę nauczycielom jako  narzędzie zdecydowanie usprawniające pracę domową, naukę zdalną i organizację zajęć. Jednak ponieważ coraz więcej szkół przechodzi na korzystanie z Google Classroom, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z jego możliwościami tak aby jak najlepiej wspierać naukę swojego dziecka.

 

Co to jest Google Classroom?

Google Classroom to platforma do organizacji zajęć, która obejmuje podstawowe usługi Google (Dokumenty, Arkusze, Prezentacje, Dysk itp.), dzięki czemu uczniowie mają dostęp do wszystkiego, czego potrzebują na zajęciach, w tym zadań domowych, projektów grupowych, plików, a nawet Google Hangouts dzięki którym mogą rozmawiać z nauczycielem lub całą klasą. Classroom jest częścią Google Workspace for Education (dawniej G Suite) i obejmuje opcjonalne „Usługi dodatkowe”, w tym YouTube i Mapy, które administrator szkoły może włączyć w ramach narzędzi dostępnych dla  Twojego dziecka. Google Classroom nie jest narzędziem edukacyjnym, takim jak np., Khan Academy i inni dostawcy treści edukacyjnych: jest przeznaczony do organizowania i współpracy pomiędzy uczniami i nauczycielami.

Jak skonfigurować Google Classroom?

Nauczyciele mogą zapraszać uczniów do zapisania się na ich zajęcia na jeden z trzech sposobów: 

  • poprzez kliknięcie linku; 
  • e-mail z zaproszeniem, z którego dzieci mogą dołączyć; 
  • lub kod, którego dzieci używają do wprowadzania danych w Classroom.

Po zalogowaniu się na stronie classroom.google.com uzyskają onie dostęp do zajęć do których dodał ich nauczyciel lub nauczyciele. 

Jeśli Twoja szkoła zarejestrowała konto Google Workspace for Education (na co wskazuje korzystanie z Classroom), Twoje dziecko będzie miało konto szkolne Google Workspace. Praktykuje się też wykorzystanie prywatnego konta do uzyskiwania dostępu do Classroom, ale nie jest to bezpieczne praktyka. W Classroom każda klasa jest prywatna dla osób, które nauczyciel osobiście zaprosił, w tym uczniów zapisanych na te zajęcia i innych nauczycieli

Gdy Twoje dziecko dołączy do zajęć, może korzystać ze wszystkich funkcji, które nauczyciel włączył dla tych zajęć, w tym z harmonogramów, zadań, ogłoszeń, a nawet może sprawdzić godziny pracy nauczyciela.

Czy możesz używać Google Classroom w domu?

Dzieci mogą uzyskać dostęp do Google Classroom z dowolnego miejsca, w tym z telefonu, po pobraniu aplikacji Google Classroom. NIe jest istotne ich faktyczne miejsce przebywania. Ważne jest to żeby uczeń miał urządzenie dostępowe oraz możliwość skorzystania z internetu.

Czy mogę komunikować się z nauczycielem mojego dziecka za pośrednictwem Google Classroom?

Jest to możliwe, chociaż nauczyciele mogą używać innego narzędzia do komunikacji z rodzicami np. wiadomości w dzienniku. Jeśli nauczyciel Twojego dziecka chce używać Google Classroom do komunikacji, wyśle ​​Ci zaproszenie, a po zaakceptowaniu otrzymasz od niego maile wygenerowane z systemu, które mogą zawierać informacje o nadchodzących lub brakujących pracach oraz ogłoszeniach jakie publikowane są w classroomach.

Czy Google Classroom można używać do oszukiwania lub czatowania?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczniowie otwierali inne karty, takie jak Wikipedia czy wyszukiwarka Google, podczas korzystania z Google Classroom. Dzieci mogą również potencjalnie zobaczyć prace innych uczniów na platformie. Jednak nauczyciele prowadzący zajęcia może też zorganizować w Formularzach Google różnego rodzaju quizy i może wyłączyć dostęp do innych zasobów za pomocą funkcji o nazwie Tryb blokady, o ile szkołą korzysta z chromebooków.

Jeśli chodzi o komunikację, tak. Dzieci mogą komunikować się z innymi uczniami, a nawet nauczycielami, za pomocą wiadomości tekstowych i wideo, korzystając z Hangouts lub funkcji czatu w Meet. Czatowanie może rozpraszać uwagę, ale pojawiły się również doniesienia o dzieciach dokuczających innym w Dokumentach Google udostępnianych w projektach grupowych – częściowo dlatego, że jest to miejsce, w którym nikt nie pomyślałby o szukaniu tego rodzaju zachowań. Jeśli czat wymyka się spod kontroli, Twoje dziecko może wyłączyć Hangouty i usunąć osoby z udostępnionego dokumentu. (Aby to zrobić, kliknij przycisk Udostępnij, a następnie kliknij strzałkę obok nazwy osoby i wybierz Usuń.) Jeśli dokument został utworzony przez kogoś innego i nie masz nad nim kontroli, poproś dziecko, aby zrobiło kopię z którą będzie pracować, bez udostępniania jej innym.

Jakich innych aplikacji i witryn można używać z Google Classroom?

Korzystając z Google Classroom można łączyć to narzędzie z setkami aplikacji i witryn internetowych – nazywanych dodatkami (addons) – w tym z popularnymi narzędziami, takimi jak Kami, edpuzzle i wieloma innymi. Aplikacje zintegrowane z Classroom mogą dostarczać treści, poprawiać dostępność i zapewniać uczniom i nauczycielom dodatkowe interaktywne narzędzia.

Czy mogę sprawdzić oceny mojego dziecka w Google Classroom?

Nie. Chociaż nauczyciele mogą przypisywać oceny za pomocą Dziennika ocen usługi Classroom, nauczyciel musi wygenerować raport i wysłać go do Ciebie e-mailem, abyś mógł zobaczyć oceny swojego dziecka. Twoja szkoła może używać innego narzędzia do oceniania uczniów oraz  innych usług administracyjnych.

W jaki sposób moje dziecko dowiaduje się o nowych materiałach opublikowanych w Google Classroom?

Twoje dziecko otrzyma wiadomość e-mail, gdy nauczyciel opublikuje ogłoszenie. Te e-maile pochodzą z systemu workspace. Classroom nie ostrzega Cię, gdy zbliża się termin zadania; aby śledzić terminy, dzieci muszą sprawdzić kalendarz zajęć.

Czy moje dziecko może rozmawiać ze swoimi kolegami z klasy w czasie zajęć za pośrednictwem Google Classroom?

Może. Nauczyciele mogą przypisywać wspólne projekty,oparte na takich narzędziach jak dokumenty, prezentacje. Uczniowie mogą w takich przypadkach komentować nawzajem swoją pracę, a nawet łączyć się korzystając z meet, bezpośrednio w dokumentach. Ale jeśli klasa nie używa narzędzi w sposób odpowiedzialny, nauczyciel lub administrator może je wszystkie wyłączyć.

Kto ma kontrolę nad opcjami w Google Classroom: nauczyciel, uczniowie, dyrektor, czy administrator systemu?

Administrator, konfiguruje Classroom dla całej szkoły. Ta osoba jest odpowiedzialna za wszystkie funkcje zawarte w usłudze, w tym Gmail, Mapy Google i Dysk – i może je włączać i wyłączać. Nauczyciele decydują, czy chcą korzystać z tych usług i jak skonfigurować je dla swoich klas. Jeśli na przykład Gmail jest włączony, nauczyciele mogą wysyłać e-maile do swoich uczniów, wyłączać powiadomienia e-mail i wyciszać osoby. Jeśli Twoje dziecko ma włączoną usługę YouTube na swoim koncie Classroom, musisz porozmawiać z administratorem, a nie nauczycielem, jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko oglądało YouTube (administrator może również włączyć „tryb ograniczonego dostępu” dla YouTube, który ogranicza niektóre treści dla dorosłych).

Jeśli moje dziecko korzysta z Google Classroom, jak mogę się upewnić, że się nie wygłupia?

Oprócz monitorowania dziecka na własne oczy, masz bardzo ograniczone możliwości techniczne. Jeśli Twoje dziecko korzysta z własnego urządzenia możesz użyć aplikacji do kontroli rodzicielskiej, takiej jak Google Family Link, aby ograniczyć łączny czas korzystania z urządzeń elektronicznych i zezwolić na używanie tylko niektórych aplikacji w określonych godzinach. Dotyczy to nie tylko korzystania z narzędzi Google Workspace, ale wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Kontrola rodzicielska zwykle nie działa z urządzeniami szkolnymi, ponieważ dodawanie programów przez użytkownika zakłóca konfigurację administratora. Możesz wypróbować kilka sztuczek, takich jak ustawianie timera, pozwalanie na przerwę w grze i dawanie nagrody, gdy twoje dziecko jest w stanie skupić się i oprzeć się “rozpraszaczom” przez pewien czas lub gdy coś skończy.

Jak bardzo muszę znać się na technologii, aby pomagać dziecku w korzystaniu z Google Classroom?

Jeśli Twoje dzieci są młodsze, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z programami Google, aby pomóc dziecku w przesyłaniu dokumentów, sprawdzaniu kalendarza i wykonywaniu innych zadań. Warto również wiedzieć, jak działają poszczególne programy, dzięki czemu możesz przynajmniej opisać problem nauczycielowi, jeśli coś pójdzie nie tak. Starsze dzieci mogą nie potrzebować pomocy. Google Classroom zaprojektowano tak, aby był łatwy w użyciu, a korzystanie z niego było intuicyjne

Czy Google Classroom śledzi i zbiera dane dziecka?

Tutaj sprawy stają się trochę skomplikowane. Google Classroom to tylko jedna z części składowych Google Workspace for Education, a niektóre aplikacje, w tym programy innych firm, można śledzić. Logowanie się za pomocą konta szkolnego, a nie osobistego konta Gmail, chroni dzieci przed gromadzeniem niektórych danych, ponieważ kont edukacyjnych nie można śledzić ani wyszukiwać danych (poza tym, co jest niezbędne do celów edukacyjnych). Jeśli jednak administrator szkoły włączy Usługi dodatkowe, takie jak YouTube i Mapy, Google może zbierać dane w tych aplikacjach tak samo, jak w przypadku innych aplikacji konsumenckich.

Chociaż Google nie udostępnia ani nie sprzedaje danych uczniów partnerom i sprawdza programistów, których używa w Classroom, te firmy zewnętrzne mogą zbierać informacje od Twojego dziecka, a następnie profilować je i kierować je za pomocą tych danych.

Mimo to Google Classroom otrzymuje ocenę „pozytywną” w ramach oceny prywatności Common Sense, co oznacza, że ​​spełnia nasze minimalne wymagania dotyczące ochrony prywatności uczniów.

Maciej Danieluk
Maciej Danieluk

Maciej Danieluk – Nauczyciel. Wielkopolski Nauczyciel Roku 2019. Trener Google. Członek społeczności SuperBelfrzy RP.
Autor książki: TiK w Pigułce – narzędziownik nauczyciela

Artykuły: 21

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.